T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ATAŞEHİR - İstanbul Fuat Sezgin Bilim ve Sanat Merkezi

Haberler

Ara

“BİLSEM 2019 Grup Tarama Uygulaması Tanıtım Sürümü” denemeler yaparak öğrencinin sisteme hazırlanmasının amaçlandığı Android platformunda uygulama yayınlandı. Tanıtım sürümü aşağıdaki bağlantıdan ya da ilgili cihazların marketlerinden indirilebilir.


Tem

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin dünyaca ünlü Liszt Akademisinde yapılan 2. Ilona Feher Keman Yarışması bugün yapılan final ile sonuçlandı. Yarışmaya Türkiye’den katılan ve 8 kemancıdan oluşan ’Türk Milli Keman Takımı’ büyük başarılara imza atarak, 4 tane ödül kazandı.

Tem

Haz

NASA EĞİTİMİNDEN 3.LÜK MADALYASI İLE DÖNDÜLER

NASA tarafından ilk defa kabul gören Türk öğrencilerinden BİLSEM Ataşehir öğrencimiz Ozan KAYAOĞLU bronz madalya ile döndü.

11-15 Haziran 2018 tarihleri arasında Johnson Space Center Houston ´da eğitime davet edilen 9-13 yaş Türk öğrenciler NASA tarafından oluşturulan takımlar halinde birbirleri ile hafta boyunca projeler hazırlayarak puan topladılar.

Meksika, Amerika ve Türkiye ‘den 11-14 yaş grubu öğrencileri hafta boyunca NASA’da hem eğitim aldılar, hem de eğitimleri süresince verilen görevlerden iki birincilik, iki üçüncülük alan takımımız 3.lüğe layık görülerek Bronz Madalya ile ödüllendirildi.

Yaşları 9-10 arası olan Türk takımı 11-14 yaş tüm gruplarda 3.lüğü elde ederek gururumuz oldular. Takımda yer alan ve BİLSEM Ataşehir öğrencimiz OZAN KAYAOĞLU aldığı 3.lük madalyası ile hem kurumumuza hem de ülkemize başarı getiren 5 çocuktan biri oldu.

May

TÜBİTAK’ın desteklediği 4006 Bilim Fuarı ve Görsel Sanatlar Resim Heykel ve Seramik Sergisi, kurumumuzdan 13 öğretmenin danışmanlığında 49 öğrencinin hazırladığı 12’si Araştırma, 8’i Araştırma –Geliştirme (tasarım vb.) ve 4’ ü ise Bilgi Araştırma projesi, 127 Resim, 43 Heykel ve 83 Seramik Eserin sergisi, Müzik Yetenek Alanı Koro ve Gitar Konseri gerçekleştirilmiştir. 12.Sınıf öğrencilerimiz Proje Tamamlama Belgesi alarak mezun olmuşlardır.

Öğrencilerimiz Coğrafya 1, Edebiyat/Türkçe 3, Bilgisayar/Yazılım 5, Fizik 2, Matematik 5, Biyoloji 3,  Kimya 3, Deniz Bilimleri 1, Tasarım 1 olmak üzere toplam 24 tane proje geliştirmişler ve sergilemişlerdir.

May

6-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Kayseri ´de düzenlenen TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali´nde İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi´nden (Türkçe ve Matematik) olmak üzere 2 proje davet edilmiştir. Türkçe kategorisinde "Türkçemizi Tanıyalım; Kelimelerin Dilinden" adlı projesi ile Esma KAYA adlı öğrencimiz Dr. Şerefnur ATİK danışmanlığında Teşvik ödülü kazanmıştır. Öğrencimizi ve öğretmenimizi tebrik eder, yarışmaya katılan tüm öğrenci ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

May

Çekmeköy Belediyesi Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Uluslararası Bilim Olimpiyatı´nda Kimya Öğretmenimiz İsmail ATEŞ danışmanlığında öğrencimiz Berk Tan DEMİREL "Yeni Nesil Alternatif Enerji: Perovskit Güneç Pili" adlı projesiyle 733 proje arasından "Enerji Verimliliği" kategorisinden mansiyon ödülü almıştır.

May

İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi Çoksesli Çocuk Korosu onur verici bir sanatsal etkinlik gerçekleştirmek için çaba göstermekte ve sorunların aşılmasında müziğin etkili bir yöntem olduğu bilinciyle çalışmaktadır.

Ayşen ERTÜRKLER tarafından 15 yıldan fazla bir süredir koordine edilen süreçte, öğrencilerin müziğin umut verici etkisini gelecekte de deneyimleyebilmeleri için “Müzik Şifadır” teması kullanılmaktadır.

 

Sivas’ta Bilim ve Sanat Merkezi ile bir araya gelerek ortak bir konser düzenledik. Teksesli ve Çoksesli Türk Müziği örnekleri, folklorik ezgiler, dini kompozisyonlar, şarkılar ve ünlü müzikallerin çeşitli bölümlerini seslendirdik.

May

Özel bir okulun yapmış olduğu Mini Maker Faire Festivali’ne "SU KAŞİFLERİ" takımımız katıldı. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Eyup SUCU ´nun Takım Koçluğunu yaptığı "SU KAŞİFLERİ" takımı atölye çalışmalarını bu renkli festivalde sergilediler. School Maker Faire festivali ile öğrencilerimiz yeteneklerini keşfederek, ürettikleri projeleri sergilediler.

 

May

İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi ile Sivas Bilim ve Sanat Merkezi Müzik Yetenek Alanı Öğrencilerimiz 06 Mayıs 2018 tarihinde saat 13:00 ´de Sivas Atatürk Kültür  Merkezi ´nde ortak müzik dinletisi yapacaklardır. Aşık Veysel ´in şehri  Sivas ´ta yapılacak ve Bilsemler arası işbirliğini ortaya koyacak bu programa başta Daire Başkanımız Oktay KILIÇ, Okul Müdürümüz Hülya ÖZYÜREK, Müzik Öğretmenimiz Ayşen ERTÜRKLER ve değerli öğrenci koromuz katılacaklardır.

Nis

Kadıköy Belediyesi 23 Nisan Çocuk Bayramı öncesi çocukları Kadıköy Mini Maker Faire Festivali’nde bir araya getirdi. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Eyup SUCU ´nun Takım Koçluğunu yaptığı "SU KAŞİFLERİ" takımı olarak bu renkli festivale katıldık..İstanbul Maker Faire festivali ile öğrencilerimiz yeteneklerini keşfederek, ürettikleri projeleri sergilediler.

May

Kurumumuzda  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şenlik havasında kutlandı. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinleri kapsamında kurumumuz Konferans Salonunda Müdürümüz Hülya ÖZYÜREK ´in konuşmaları ile başlayan program Kıymetli Öğretmenlerimizin ve  öğrencilerimizin hazırladıkları etkinliklerle devam etmiştir.

 

Nis

İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi ROBİSTİM Takımı Antalya Bilim Ve Sanat Merkezleri Festivalinde 70 Bilim ve Sanat Merkezi arasında yapılan yarışmada 1. olmuştur.

Danışman Bekir BAYRAK Öğretmenimizi ve Takım Öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Nis

Üsküdar Üniversitesi 5. Bilim ve Fikir Festivali ´ne kurumumuz Öğretmenleri Oğuzhan YAVUZ, Erşah KAYAPINAR, İsmail ATEŞ danışmanlığında 12 proje davet edilmiştir. Öğrencilerimiz başarıyla sunumlarını gerçekleştirmiştir.

Nis

15-20 Nisan 2018 tarihlerinde Antalya´da düzenlenen TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde kurumumuz 2 adet derece elde etmiştir. Matematik alanında Aylin ÖZKAN adlı öğrencimiz Ulam Spirali Üzerindeki Sayı İlişkilerinin İncelenmesi adlı projesiyle Türkiye 1.liği, Matematik alanında Mehmet Emin İPEKDAL ve Mehmet DURMUŞ adlı öğrencilerimiz Kare Kombinasyonu Sayı Sisteminin Küp Üzerine Uyarlanması adlı projeleriyle Türkiye 3. lüğü derecesi almıştır. Öğrencilerimiz ödüllerini TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ´ın elinden almıştır. Büyük emeklerinden dolayı Yudum Öğretmenimizi ve Öğrencilerimizi yürekten tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.