T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ATAŞEHİR - İstanbul Fuat Sezgin Bilim ve Sanat Merkezi

Haberler

Mrt

Milletimizin öz değerleri; bayrak, ocak, hak, şehadet, bağımsızlık kavramları ve Türk milletinin kutsallarıyla örülmüş marşımızı kabulünün 100. Yılında öğrencilerimizle gurur ve onurla okuduk. Emeği geçen Evrim KAYAPINAR öğretmenimize teşekkür ederiz.

Mrt

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projesinde 10 Proje ile Finale Kaldık

Mrt

Öğrencilerimizden TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında Büyük Başarı

Mrt

Kurumumuz, yürütülen eTwinning çalışmaları sonucunda "eTwinning Okulu" unvanını almaya hak kazanmıştır.

Öğretmenlerimiz Ceyhan SEPETÇİ, Özlem MADEN ve öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Mrt

Sömestr tatilinde çocuklarımızı bilime ,sanata ve teknolojiye nasıl daha çok teşvik ederiz düşüncesiyle hazırladığımız 1. BİLSEM BİLİM KAMPI sona erdi.


Bizler İstanbul Fuat Sezgin Bilsem yönetimi olarak dinlenmeyi değil bu süreçte çocuklarımızın ufkunu genişletmeyi onlara yol gösterici olmayı seçtik.

Çünkü öğrencilerimizi bilgi ve teknoloji üreten,yaratıcı çözümlerle insanlığın gelişimine katkı sağlayacak bilim insanları ve geleceğin liderleri olarak yetiştirmek istiyoruz.

Bu nedenle Türkiye'deki tüm BİLSEM öğrencilerimizi; hem ülkemizde hem de dünyada eğitim,bilim ve teknoloji alanlarında önemli çalışmalar yapmış  28 konuşmacıyla buluşturduk.

Her biri alanında duayen olan bu  isimlerin öğrencilerimize teşvik edici öğrenme yaşantıları sunmaları çok kıymetli. Umarım ilkini online olarak gerçekleştirdiğimiz BİLSEM BİLİM KAMPI sonraki yıllarda yüzyüze devam eder.

Tüm süreçlerde olduğu gibi bu süreçte de sizlerin desteği bizim için en önemli motivasyon kaynağı oldu.

 

BİLİM KAMPI etkinliğimizde yer alan değerlli eğitimci-konuşmacılarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Mrt

2021 TÜBİTAK 52. " Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri " yarışmasına kurumumuzdan 39 Proje ile başvuru yapılmıştır.

✅ Fizik ..................................1
✅ Kimya................................2
✅ Matematik.......................18
✅ Psikoloji............................4
✅ Sosyoloji...........................5
✅ Teknoloji Tasarım..............4
✅ Türk Dili ve Edebiyatı........4
✅ Yazılım Proje......................1

Süreçte emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür eder,başarılar dileriz.

Mrt

Mesleki ve Teknik Eğitimde 1000 Okul Projesi BİLSEM İşbirliği kapsamında düzenlenen TEKNOFEST, ERASMUS AB PROJELERİ, e-TWİNNİNG, PATENT ve TÜBİTAK 4004, 4005, 4007  projeleri eğitimlerimiz MTAL öğretmenlerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirilmiştir

Emek veren ve katılım sağlayan tüm eğitimcilerimize, öğretmenlerimize ve yöneticilerimize çok  teşekkürler.

Ock

ÖNEMLİDİR : 

Eğitimlerimiz Microsoft Teams üzerinden yapılmaktadır.

Teams Uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. TEAMS İNDİRME LİNKİ

Etkinlikler ORTAOKUL ve LİSE BİLSEM öğrencilerine Yöneliktir.

 

25 OCAK-05 ŞUBAT 2021 EĞİTİMLERİMİZ AŞAĞIDAKİ LİNKTEN YAPILACAKTIR.

İSTANBUL FUAT SEZGİN BİLSEM BİLİM KAMPI TEAMS TOPLANTI LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ

Teams Eğitim Linki 1000 kullanıcıyı aştığında aktifleşecek olan Youtube Canlı yayın Linkinden Eğitimi Takip edebilirsiniz.

İSTANBUL FUAT SEZGİN BİLSEM BİLİM KAMPI YOUTUBE CANLI YAYIN LİNKİ


 2 Şubat Salı günü 15.30-16.30 arasında gerçekleştirilecek olan DOÇ.DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL' un Zihin Oyunları 2 Eğitimi hocamızın yoğun programından dolayı iptal edilmiştir.

 

Devamlı üreten, durmaksızın bilimsel çalışmalar yapan, hayatını bilime ve teknolojiye adamış, tutkulu, alanının en donanımlı bürokrat, teknokrat, akademisyen, eğitmen, uzman ve konuşmacılarını bir araya getirdiğimiz İstanbul Fuat Sezgin Bilim ve Sanat Merkezi'nin hazırladığı, 25 Ocak - 5 Şubat arası gerçekleşecek BİLSEM Bilim Kampı'nın tüm detayları, sunumların gün ve saat bilgileri ile katılım linkleri aşağıda yer almaktadır.

GÖZÜNÜZ BİZDE AKLINIZ BİLİMDE OLSUN !

İSTANBUL FUAT SEZGİN "BİLSEM BİLİM KAMPI PROGRAMI PDF DOSYASI İÇİN TIKLAYINIZ"

ÖNEMLİ BİLGİ: Microsoft Teams Uygulamasını indirerek kaydolmanız gereklidir.

Eğitimlere yukarıdaki PDF dosyadaki TEAMS LİNK'e tıklayarak ulaşablirsiniz. 

Ock

Değerli Velilerimiz,          

Hem öğretmen ve idareciler olarak bizlerin, hem de öğrencilerimiz ve tabi sizlerin daha önce hiç  deneyimlemediğimiz zorluklarla dolu bir dönemi geride bıraktık.        

Online süreçlerin tüm öğrencilerimiz özellikle de küçük yaş gruplarındaki çocuklarımız için daha zorlu geçtiğini biliyoruz. Bilsem eğitim modeline de çok uygun olmayan uzaktan eğitim sürecinin 1. dönemini, öğretmenlerimizin destekleri ve özel gayretleriyle tamamladık.            

İstanbul  Fuat Sezgin Bilsemin değerli öğretmenleri bu zorlu süreçte her zaman olduğu gibi başroldeydi. Deneyimleri, yenilikçi ve işbirlikçi eğitim anlayışları ile rehberlik etti öğrencilerimize. Sorumluluk duygusu ve büyük bir titizlikle yürüttükleri etkinlikleri dışında projeler ürettiler, yarışmalara hazırladılar çocuklarımızı. Siz  velilerimiz de aynı gayret içinde oldunuz, evlerinizi adeta sınıfa dönüştürdünüz, her gün konuk ettiniz bizleri. Yüz yüze eğitimde çok farklı sorunlarla karşılaştınız tıpkı bizler gibi. Bu sorunlara rehberlik birimimizin etkinlikleri ve sizlerle buluşturduğu akademisyenlerin öneri ve uygulama örnekleriyle çözümler bulmaya çalıştık.          

Değerli velilerimiz, bizler de kurum idaresi olarak uzaktan eğitim sürecinde, verimliliği en yüksek Microsoft Teams uygulamasını kullandık. Üniversitelerle protokoller yaptık, işbirliği içinde önemli çalışmalar yürüttük. Kurumumuza değer katacak pek çok proje üretimi gerçekleştirdik 10 patent ve faydalı model başvurularımızı yaptık. Öğretmenlerimize değerli akademisyenlerin eğitimci olduğu 7 haftalık bir eğitim programı yürüttük. Veli eğitimleri ve ebeveyn okumaları ile siz velilerimize de rehberlik etmeye çalıştık bu süreçte.        

25 Ocak Pazartesi itibariyle öğrencilerimize de ilgi ve tercihleri doğrultusunda 2 hafta sürecek dolu dolu bir etkinlik planladık. Çok değerli eğitimci ve konuşmacıların yer aldığı "BİLSEM BİLİM KAMPI"nın tüm öğrencilerimize fayda sağlamasını dilerim.          

Kurum idaresi olarak yürüttüğümüz ve yukarıda sizlerle paylaştığım (ilk aklıma gelenlerden) bu çalışmaları hayranlıkla izlediğim bir özveriyle ve mesaisiz çalışma azmiyle, en önemlisi takım ruhuyla yürüten müdür yardımcılarımız Halil Şemsettin VAROL, Dr.Kader ARKAN SEZGİN, Emine Pınar KARA'ya çok teşekkür ediyorum.            

En kısa zamanda yüz yüze eğitime geçme dileğimle her birinize saygılarımı sunuyor, öğrencilerimizin gözlerinden öpüyorum.                                                                                                                                                          

Hülya ÖZYÜREK

Kurum Müdürü

Ock

Kurumumuz yürüttüğü eGüvenlik uygulamaları ile Avrupa Okul Ağı olan European Schoolnet'in değerlendirme kriterleri doğrultusunda, güvenli internet kullanımında farkındalık yaratan eSafety "Elektronik Güvenlik" etiketi aldı.    Uluslararası geçerli olan bu etiket, okullara uluslararası platformlarda öncelik ve prestij kazandırmaktadır.   Siber Güvenlik konusunun okul politikasının bir parçası haline getirmeyi hedefleyen kapsamlı bir eylem planı içeren "Elektronik Güvenlik" etiketi 2022 Temmuz ayına kadar geçerlidir.  

ESafety Etiketi nedir?

ESafety Etiketi, 2012 yılında başlatılan bir Avrupa Okul Ağı girişimidir. Amacı, Avrupa okullarına ve genişletilmiş okul ekosistemine aşağıdakileri sağlamaktır:

  • Avrupa çapında bir akreditasyon ve destek servisi
  • öğretmenler, okul müdürleri, BİT koordinatörleri ve okul personeli için çevrimiçi bir ortam ve topluluk.

ESafety Topluluğu bu nedenle bu katılımcıların etkileşime girmesi, en iyi uygulamaları paylaşması, tavsiye alması ve zor vakaları ve nasıl çözüldüklerini paylaşmaları için ideal bir alan sunar.

ESafety akreditasyon sistemi, kullanıcıların üç ana alana ilişkin güç ve zayıflık alanlarını belirlemek için okullarının çevrimiçi güvenlik seviyelerini bir dizi kritere göre değerlendirmelerini sağlar: altyapı, politika ve uygulama.

O nasıl çalışır?

ESafety Label ortamında yeniyseniz, önce herkese açık portalı keşfetmekten çekinmeyin, en son haberleri okuyun, kaynakları keşfedin ve eSafety Label´ın okulunuz için neden uygun olduğunu öğrenin. Hazır olduğunuzda lütfen Topluluğa katılmak için kayıt olun, forumları okumaya başlayın, katılım sağlayın ve etiketinizi almak için akreditasyon işlemine başlayın! Çok geniş satırlarda, gerek bir internet güvenilirliği Label elde etmek için kayıt , katılmak ve katılmak toplumda, paylaşmak bilgi ve (aynı zamanda Kaynakları ve Cases aracılığıyla) uzmanlık, hazırlamak internet güvenilirliği broşürleri ve dayalı öz-değerlendirme süreci, Sonunda doldur ve gönderdeğerlendirme anketiniz. Bir etiket aldığınızda, 18 ay geçerlidir ve 12 ay sonra değerlendirme işlemini tekrar yapabilirsiniz.

ESafety Etiketleri tam olarak nedir?

Okulunuzun çevrimiçi güvenlik seviyesine ve değerlendirme sürecinde değerlendirilen diğer faktörlere bağlı olarak, aşağıdaki etiketlerden birini alabilirsiniz.

  • Demir - temel çevrimiçi güvenlik seviyesi
  • Bronz - çevrimiçi güvenlik konusunda asgari farkındalık
  • Gümüş - çevrimiçi güvenliğe daha gelişmiş bir yaklaşım
  • Altın - çevrimiçi güvenliğin tüm alanlarında ve çevrimiçi güvenliğin eğitiminde üstün uygulama

Daha fazla dahil olmaya ve okulunuzda internet ve dijital araçların daha güvenli kullanılmasını desteklemeye hazır mısınız? Çevrimiçi güvenlik hakkında bilgi edinin ve Topluluğumuza katılın !

Ekm

"Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

Mustafa Kemal ATATÜRK

Cumhuriyet'in geleceğe büyük bir ümitle bakmamızı sağlayan gurur verici atılım ve başarıları, her türlü zorlu engelin aşılması konusunda bizlere güç vermesi dileğiyle. "Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun".

Eyl

         Değerli Velilerimiz,

Her Eğitim-Öğretim yılı başında, büyük salonlarda yoğun katılımlı veli toplantıları yapıyor ve İstanbul Fuat Sezgin BİLSEM olarak neler yaptığımızı ve yapacaklarımızı paylaşıyorduk sizlerle.

Mart 2020'de, bizleri öğrencilerimizden ayıran, neredeyse evlerimize hapseden pandemi süreci bu yılki buluşmamızı engelledi. Ancak, bunun fiziksel bir engel olduğunu biliyoruz. Sizlerle kurduğumuz gönül bağının ortak paydamız olan, çocuklarımızın yetenekleri doğrultusunda geleceğe hazırlanması ekseninde çok güçlü olduğunu biliyoruz.

Dünyanın da yeterli düzeyde deneyimleyemediği uzaktan eğitim, pandemi süreciyle mart ayından itibaren EBA TV başta olmak üzere, farklı uygulamalarla ülkemizde de kullanılmaya başladı. Öğrencisi, öğretmeni, velisi ve yönetimi ile hepimiz için çok yeni olan bu sürece hızla uyum sağlamaya çalıştık. Bazı eksikliklerimiz ve aksaklıklara rağmen, süreci 19 Haziran'a kadar devam ettirdik. BİLSEM' ler, öğrencilerimizin yaparak yaşayarak öğrenirken, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirdiği, ekip olarak birlikte iş yaptığı, başarı ya da başarısızlığı deneyimlediği ve bu süreçte yeteneklerini keşfettiği eğitim kurumlarıdır. Kurumumuz da eğitimlerimizin okula alternatif olmayacak şekilde planlanarak proje temelli çalışmalar ile yürütülmesi, ayrıca etkinliklerimizin daha çok atölye ve laboratuvarlarda uygulamalı olarak yapılması, hedeflediğimiz kazanımlara "uzaktan eğitim yöntemiyle" ulaşmamızı bir kat daha zorlaştırmaktadır.

Ancak, pandemi koşulları alışık olduğumuz Eğitim-Öğretim şeklini değiştirmemizi zorunlu kıldı. Tüm bu güçlüklere rağmen "OLDUĞU KADAR DEĞİL OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ" mottosuyla, öğretmenlerimizle bütün yaz çalışarak, her grup düzeyinde uzaktan eğitim etkinlikleri hazırladık. Etkinliklerimizi, öğrencilerimizin ilgisini çekebilecek ve dijital alanda kullanılabilecek video, animasyon ve oyunlarla zenginleştirdik. Süreç boyunca yaşanan sorunları tespit ettik, EBA TV ile öğrencilerimize ulaşma imkanımız olmadığından, farklı dijital platformları inceledik. Hem kullanım imkanları hem güvenilir olması hem de canlı ders olanakları sebebi ile "Microsoft Teams" uygulamasını kullanmaya karar verdik.

Uzaktan eğitimi, hazırladığımız altyapı ve içeriklerle daha keyifli hale getirmeye çalışsak da, hepimiz dijital ortamda yapılan eğitimin yüz yüze yapılan eğitimin yerini tutmayacağını biliyoruz. Öğretmenlerimiz ekranlardan çocuklarımızın ellerine dokunamayacak, sırtını sıvazlayamayacak. Ancak tüm arkadaşlarımın, öğrenme hızı, derinliği ve sahip oldukları ilgiler bakımından farklılık gösteren öğrencilerimize teşvik edici öğrenme yaşantıları sağlayacağına inancım tamdır.

Uzaktan eğitim sürecinin her bir öğrencimize en üst düzeyde fayda sağlaması adına kurum yönetimi ve öğretmenlerimiz büyük bir gayret ve özveri içinde çalışırken, öğretmenlerimizin de siz kıymetli velilerimizden destek beklediğini belirtmek isterim. Öncelikle ekran başında da olsa çocuğunuzun tüm hazırlıklarını (beslenme, giyim-kuşam, ders araç ve gereçleri) öğretmeninin onu karşılamayı beklediği şekilde yapması için yardımcı olmanız, yine ekran başında öğrencilerimizin 'KAMERALARI AÇMALARI' sağlamanız en azından göz teması ve vücut dili ile iletişimi kuvvetlendirecektir. Ayrıca öğrenme yolculuğunda onları güdülemeniz ve rehberlik ederek doğru kaynaklara yönlendirmeniz, gerektiğinde ders öğretmeni ya da kurum rehberlik öğretmenleriyle iletişime geçmeniz önemlidir.

Unutmayalım ki tüm paydaşlarımızın özverili işbirlikçi ve hoşgörü içinde bir birinin eksiğini tamamlayacak şekilde destekleyici ve senkronize olması çalışmalarımızı arzu edilen kazanımlara ulaştıracaktır. KURUM YÖNETİMİ OLARAK BİZ BURADAYIZ HER ZAMAN HER TÜRLÜ SORUNU ÇÖZMEK İÇİN MESAİSİZ ÇALIŞIYORUZ.

Uzaktan eğitim faaliyetlerinin planlanması, grup listelerinin oluşturulması, 306 şubelik ders programlarının hazırlanması ve web sitemiz aracılığıyla sizlere ulaştırılması sürecinde, bir taraftan da, 1.500'ü aşan öğrenci sayımızla Türkiye'nin en kalabalık BİLSEM'i olarak, her yıl olduğu gibi kayıt güncelleme iş ve işlemlerinin yürütülmesi ve 'OKULUM TEMİZ' çalışmalarını yürüterek, kurumumuzun hijyen koşullarının iyileştirilmesinde canla başla çalışan, sabahlara kadar dersek abartmış olmayız J ; Müdür Yardımcılarımız Halil Şemsettin VAROL ve Dr. Kader ARKAN SEZGİN'e, tüm eğitim süreçlerini planlayan, ders içeriklerini hazırlayan ve öğrencime nasıl ulaşırım gayretinde olan öğretmenlerimize en samimi teşekkürlerimi sunuyorum

Yüz yüze eğitim başladığında, yine eğitim-öğretim adına her türlü tedbiri alarak, hijyen şartlarımızı sağlayarak ÖĞRENCİLERİMİZİ SEVGİYLE karşılayacağız. Gönlünüz rahat olsun, çocuklarımıza onları çok özlediğimizi söyleyiniz.

Sevgi ve saygılarımla.

 

Hülya ÖZYÜREK       

Kurum Müdürü

Mrt

“Zamanın Neresindeyiz?” adlı matematik etkinliğimiz İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir. Matematik öğretmenimiz Demet Kuzubaşıoğlu ve proje öğrencilerinin liderliğinde öğrencilerimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin’in zamanın ölçümüne ilişkin yaptığı kronolojik sıralamayı analiz ederek tarihsel doku ile buluşma fırsatı bulmuşlardır. Etkinlik paylaşımında öğrencilerimiz zaman ve ölçme kavramlarını yeniden yorumlamışlardır.

Ara

28 Aralık Cuma ve 29 Aralık Cumartesi günlerinde velilere yönelik "Ekran Bağımlılığı" semineri gerçekleştirilmiştir.  Seminere gösterilen ilgiden dolayı velilerimize teşekkür ederiz. Ayrıca  Seminerleri gerçekleştiren Rehberlik Servisimiz Psikolojik Danışmanları Oğuzhan YAVUZ ve Sinem IŞILAK KUTLU´ ya kurum yönetimi olarak teşekkür ederiz.

Ara

Türkiye ´nin ilk ve tek sanal gerçeklik laboratuvarına Bahçeşehir Üniversitesi Vr First Kuluçka Merkezi´ne Bilişim Teknolojileri Öğretmenimiz Eyüp SUCU ve Psikolojik Danışman Oğuzhan YAVUZ´un önderliğinde 4 lise öğrencimiz projelerini sunmak üzere ve deneyim kazanmak için gezi düzenlemişlerdir.